شمعی در تاریکی

سرمای تیز هوای شهر ، صورت را سیلی می زند.دردی نیست.این روزها دردهای بزرگ تری برای دریافتن هست.دردهایی که نه صورتت را ، بل روحت را سیلی می زند و درد تا مغز استخوانت نفوذ می کند.
سیمای شهر با این درد همخوانی دارد.جا به جا پرچم های سیاه و سبز و جا به جا صدای سنج و طبل و نوحه ...از جلوی ویترین های بزرگ فروشگاه ها که می گذری در تلوزیون های بزرگشان نه تصاویر رنگارنگ گل ها و مناظر، چه نیازی به اینها؟ مگر چشم نوازتر از رنگ سرخ خون هم در دنیا وجود دارد؟ صدایی ناب تر و مانا تر از فریاد و گریه ی کودکان نیز هست؟ فریاد مادران و ناله های پدران، شمع هایی که در گردباد و طوفان سهمگین یکی یکی خاموش می شوند.
صحبت از دردیست که بر غزه می رود و درد بزرگ تر که دستهامان بسته است!

  عکس از علی حامد حق دوست


ساعت ١۶، عمارت شهرداری تبریز/ خاک را درست بروی نقشه ی سرخ فلسطین اشغالی می ریزند و بعد با شمع های سفید آنرا مرزبندی می کنند.این گونه فلسطین چاپ شده ی بنری ما ، هویت می گیرد و شمع ها برای روشن شدن دستها و نفس مردمی را طالب اند که پیام آزادی و آزادگی را امام سومشان ، سید الشهدا، حسین بی علی (ع) بارها و بارها خوانده و هل من ناصر ینصرنی اش فریادی از یاد نرفتنیست.
  اینک که مردمی در خاک و خون می غلتند و تمام سازمان های مثلا حقوق بشری در مقابلش سکوت اختیار کرده اند دل های این مردم بی تابی می کند. ٢٠٠٩ عدد شمع آرام آرام روشن می شوند و خاک سرد و تاریک را نور می بارند.پیرزنی شمعی به دست گرفته و زیر لب چیزی می گوید و روشن اش می کند و بعد با گوشه ی شال اش نم چشمانش را می گیرد.چقدر عزای حسین بن علی (ع) و عزای غزه بهم گره خورده اند!
نه نهم محرم نیست و تاسوعای حسینی...هشتم محرم است و تاسوعای غزیان...نهمین روز مقاومت شان!
برگزارکنندگان چفیه های مقاومت بر گردن آویخته اند و مهمانان روزنامه نگار و عکاس و هنرمند را درون سالن راهنمایی می کنند تا در جمع مسئولین و متولیان فرهنگی شهر اعتراض و انزجار خود را از اعمال وحشیانه ی امویان روز، صهیونیست ها، اعلام کنند.صندلی ها یکی یکی پر می شوند و صدای چک چک فلاش های عکاسان دیگر آرام می گیرد.برنامه آغاز می شود.
گودال قتلگاه پر از بوی سیب بود
تنهاتر از مسیح کسی بر صلیب بود
سید قاسم ناظمی ، مدیر عامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری خیرمقدم گوی مهمانان است."انی سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم" در این زمان پاسخ و همراهی اباعبدلله در این جمله خلاصه شده است و ما نیز با آنچه در توان داریم، با زبان و قلممان تنفر خود را از آزار و اذیتی که بر مسلمانان غزه می رود اعلام می داریم.و بعد جمع را به خواندن فاتحه ای برای شهدا غزه علی الخصوص کودکان مظلوم اش دعوت می کند و صدای حمد و توحید خوانی زمزمه وار جمع، فضای سالن را معطر می کند.
 سالن آرام آرام پر می شود.از قشر هنرمندان و نویسندگان حضور شاعران پررنگ تر است.باز به کلمه های لطیفشان تلخ ترین اتفاقات را به تصویر می کشند.در کلمات شان حسی تند و تیز وجود دارد که دل را به آتش می کشد.


دیده ای کودکی آن لحظه که خون می خندد
بین آوار و گلوله دهان می بندد
دیده ای دخترکی را متلاشی شده است
زلف آراسته اش زینت کاشی شده است؟
ایهاالناس خبر ، غزه شنیدن دارد
هر که را فرصت داغ است قلم بردارد
بنویسد که در این شهر چه ها  می گذرد
فصل تلخیست چه بر باغچه ها می گذرد
بنویسد که تبر سهم درختان شده است
قبله ی اولشان معبد شیطان شده است


عابد زاده_ عضو شورای شهر/ «روزی پیروزی فرا خواهد رسید . که "فتح قریب" ... روزی که محبت اباعبدلله الحسین در دلهای تمام مسلمانان جهان موج خواهد زد و آنگاه، امروز غزه ی مقاوم و فردا تمام مظلومان جهان از دست یزدیان زمان رهایی خواهند یافت.»


وقتی نوای اذان در سالن می پیچد مهمانان بلند می شوند تا برای نماز جماعت حاضر شوند.چند دقیقه بعد در سالن عمارت شهرداری تبریز کنار هم ایستاده ایم و قامت به نماز بسته ایم.نماز جماعت تجلی واقعی از هدفیست که برای آن جمع گرد آمده است.حس قشنگی میان زمزمه های نمازخوانان موج می زند.نماز که تمام می شود دستها برای دعای یکسانی بالا می رود...خدایا مردم غزه را....


حاج آقا برگی/«"مرگ سرخ به از زندگی ننگین است."جمله ای که مسلمانان جهان چون برادران دینی مان در فلسطین از حادثه ی کربلا گرفته اند و همواره آزاده زیستن را به آزاد زیستن ترجیح داده اند! هرجا که مسلمانی نفس می کشد چون سرزمین خود ما و مادران و پدران و فرزندان سرزمین خود ماست .امروز درد غزه ، درد خود ماست.»


ملائکه/غزه نشان فاجعه دشت کربلاست
آیا بهانه باز فدک، باز مرتضی است؟
گل واژه های عاطفه خون گریه می کنند
آیا کسی به فکر نجات فرشته هاست
اعراب را چه غم که ترا مثله می کنند
زخمی ترین شکوفه قامت نموده راست

   عکس از علی حامد حق دوست


دکتر بیگی استاندار تبریز هم می آیند.باز خیل عکاسان به بیرون سالن هدایت می شود و هر کدام دارند سعی می کنند در نور شمع ها لحظه ها را ثبت کنند.استاندار هم شمع روشن می کند!
اما امروز بیشتر از مسئولین، کودکان اند که سوژه ی عکاسان و خبرنگارانند.انگار این کودکان شمع بدست با لبخندهایشان یادمان می آورند غم غزه چقدر بزرگ است.یادمان می آورند لبخند کمترین حق هر کودکیست حال آنکه شاید روزهاست کودکان غزه از آنهم محروم اند.


مهدی ابراهیم پور _ سردبیر نشریه تدبیر فردا/«چه قدر زیباگفته اند شیخ محمد خیابانی که : حق دادنی نیست.گرفتنی ایست. این حق را نمی شود با مذاکرات مختلف و بر سر میزهایی که حق را نمی فهمند بدست آورد.اگر هزینه پرداخت می شود برای پیروزی و گرچه این هزینه ها سنگین و دردناک است در آینده ای نزدیک نتایج و ثمرات این هزینه ها را شاهد خواهیم بود که اندکی صبر سحر نزدیک است.»


رضا شیبانی/غم مخور کودک فلسطینی گر سرت زیر تیرهای بلاست
 آنطرف تر برادران عرب رقص شمشیرهایشان برپاست
موی ژولیده ی ترا فردا بولدوزر شانه شانه خواهد کرد
بدن قطعه قطعه ی پدرت بند پایانی معاهده هاست

   عکس از علی حامد حق دوست


مهندس نوین - شهردار تبریز/«دور نیست زمانی که خاطره ی شیرین پیروزی حزب الله لبنان بعد از جنگ سی و سه روزه در نوار غزه تکرار شود و امیدمان اینست مردم فلسطین با کنار گذاشتن اختلافات داخلی و بعد با مقاومتشان ،از دست صهیونیست ها آزاد شوند .دعا کنیم تا به برکت نهضت حسینی و با اتکا به دستاورد های این نهضت، مردم فلسطین و مظلومین غزه ان شالله پیروز شوند و درس عبرتی باشد برای تمام مسلمانان جهان تا بدانند اگر اتحاد و برادری و عرق دینی وجود نداشته باشد دشمن در کمین است تا سیطره ی نفاق خود را بر آنها بگستراند.»


بیانیه هنرمندان ، جامعه فرهنگی و اصحاب رسانه تبریز در محکومیت جنایات ضد بشری رژیم اشغالگر قدس در غزه
« انی سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم.
آنچه امروز در گوشه ای جهان خاکی و در خاستگاه پیامبران آسمانی اتفاق می افتدجنایات ضد بشری کسانیست که با بهره مندی از دولتهای مستبد و سودجو و حامیان صهیونیست به عرصه رسیده اند.اگر کودکان بی پناه غزه در سکوت مجامع و رسانه های متمول غرب به خاک و خون کشیده می شوند نشان از تکرار تاریخ در تداوم عاشورا ست و یادآور اینست که کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا.
بی شک این اتفاق ها نه تنها جامعه فرهنگی و هنری کهقلب هر انسان مومنی را به درد می آورد.و صدای هل من ناصر ینصرنی اباعبدلله الحسین است که بر قلوب مسلمین طنین انداز می شود.امروز باید آنان که خواب نسل کشی مسلمان جهان را می بینند باید آگاه باشند کهنه تنها امت اسلامی بلکه تمام مردم خداپرست جهان در مقابل این خونخواری ایستاده اند.و آنچه از اعتراض ها و تظاهرات وجود دارد برچیده شدن این رژیم خونخوار و غده چرکین است. آیا کشتار  مردم بی دفاعبه اندازه ی سقوط یک بنا و یا سقوط یک هواپیمای غربی ارزش ندارد یا خون مردم فلسطین بی ارزش تر از خون مردم سایر بلاد جهان است؟
هنرمندان ، جامعه فرهنگی و اصحاب رسانه تبریز ضمن ابراز همدردی با خانواده های داغدار و همدلی با کودکان غزه انزجار خود را از حرکت خونخوارانه ی رژیم غاصب صهیونیست اعلام نموده و خواستار توجه مجامع جهانی به این جنایت است. »

       عکس از علی حامد حق دوست
 برنامه به پایان می رسد.جای خیلی ها خالی بود.از هنرمندان پرآوازه ی شهر تا اصحاب رسانه ای که جا داشت حمایت قلبی خود را اینجا نیز ابراز بدارند.قلم بدستانی که کلمه هایشان چونان سنگی به سمت تاریکی پرتاب شده و زخمی بر چهره ی منفور استکبار و استعمار زده است.سالن آرام آرام خالی می شود و در حیاط عمارت شهرداری بازار گفتگوها داغ است.


٢٠٠٩ عد شمع تمام شده است و چند ده تای آخر دارند تمام تلاششان را می کنند تا خاک فلسطین را روشن نگه دارند.ساعتی بعد آنها هم خاموش خواهد شد.ساعتی بعد هنوز هم غزه زیر آماج تیر و گلوله در محاصره است و ...آخرین شمع را بر می دارم و روشن می کنم و دعا می کنم.
دعا می کنم...

فرشید باغشمال / "خیبر" زده این دیو به دروازه این شهر      برخیز و بیا داد بزن داد نام علی را

/ 30 نظر / 147 بازدید
نمایش نظرات قبلی
م ا ز ب ع پ ب ر ع

حلقه خیلی کم تحرکی ، باور کن!!!! "حلقه بروز نمی شود" باید بنویسیم! از ژاتوغ چه خبر؟

--

حقله با آدمهایش حلق آویز شده است؟

--

حقله با آدمهایش حلق آویز شده است؟

زورنا

اختصاصی زورنا//مجموعه باغلارباغی در آستانه تخریب

حلقه

البته کم مانده حلق آویز شود...آنهم با کتاب و نوشته! امتحاناتی که تمامی ندارند! جدا از حلقویان شرمنده...

پرسپکتیو

دلم هوای خوندن و بیشتر از اون نوشتن کرده ... آذر پیام ها و چلچراغ هایی که چهار هفته ست فقط خریده شده و دریغ از یک سطر خوندن ....... صدای منو بشنوید آقایون بالا نشین! طی بررسی های بنده خوندن اون نخونده های 4 هفته ای خیلی بیشتر از خوندن اون کتاب های چندین صفحه ای شب امتحان می تونست بار علمی خون منو ببره بالا ... نمی شنوید که.. چه میشه کرد ! اوضاع حلقه به راه است ؟

همینجوری

حلقه نویس تنبل تنبل [زبان]

حلقه

[خجالت] ممنون از نظر لطفتون !!!

تبریزی

مخالفان و موافقان ساخت دومین هتل 7 ستاره جهان در تبریز

ندای انقلاب

رئیس جمهوره قلّابی ما آقای احمدی نجس عجب آدم بی‌حیا و بی‌شرمی هست بعد از اینهمه قتل و آدم کشی‌تازه می‌خواد بره سازمان ملل بگه چطور باید قتل عام کرد و رئیس جمهور هم شد. آقای احمدی نجس و پدر نجسترش آیت الله دشمن اسلامی یک روز جواب این جنایاتشون را خواهند داد حالا هرچقدر برند سازمان ملل عر و تیز کنند. مارو باش هزار‌ها سال تمدن را دادیم دست یک خر ، آقای احمدی خره و یک خر رون، آیت الله دشمن اسلامی. می‌خواد بره اونجا بگه در ایران همجنس باز نیست ولی‌نمیگه کون بچها و طلاب گذاشتند همجنس بازی به حساب نمیآید.اول میکننمون بعد میکشنمون، بد از حقوق بشر و حقوق مردم حرف میزنند. ما دیگه چه ملت خره بدبختی هستیم که اینها شدند حاکممون. لا اِلهَ اِلَّا اللّه «ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا بانفسهم»